Spotkanie z kulturą
W roku szkolnym 2014/2015 cykl „Spotkań z kulturą” zainaugurowała 29 września audycja muzyczna ( patrz: informacja zamieszczona na stronie internetowej szkoły w semestrze I).
W październiku , społeczność klas I- III ze szkoły podstawowej, w oparciu o bajkę Janiny Porazińskiej – „Szewczyk Dratewka”, próbowała pod czujnym okiem Pana Ciekawskiego rozwiązać wszystkie zagadki złej czarownicy, aby uwolnić księżniczkę uwięzioną w wieży”.
Spotkanie odbyło się pod hasłem: „Lalkowe wygibasy”.
Podczas spotkania III w listopadzie, braliśmy udział w autotematycznym przedstawieniu, dzięki któremu poznaliśmy kulisy powstawania dzieła operowego. Kto pracuje w teatrze, ile par rąk i nożyczek jest potrzebnych do stworzenia prawdziwej opery? O tym wszystkim dowiedzieliśmy się od Pana Ciekawskiego.
„Gwiazdkowe morały” były tematem spotkania w grudniu.
Bohaterka tego spotkania, o imieniu Kasia była zła na Świętego Mikołaja, bo nigdy jeszcze nie dostała wymarzonego prezentu. Dziewczynka bardzo chciałaby mieć przyjaciół, których Święty Mikołaj jej nie dostarcza. Postanawia napisać swój ostatni, świąteczny list, w którym rezygnuje z jakichkolwiek prezentów. Tymczasem, za sprawą magicznego wehikułu czasu Pana Ciekawskiego, w mieszkaniu Kasi, pojawia się wysłannik Świętego Mikołaja ze specjalną muzyczną przesyłką.
Dzięki temu spotkaniu brać szkolna dowiedziała się na czym polega przyjaźń
W styczniu, podczas V spotkania wybraliśmy się w „Taneczne podróże”.
Sąsiadka Pana Ciekawskiego pożyczyła od niego wehikuł czasu, ale nie wiedziała jak należy się z nim obchodzić. Wehikuł zaparował, zabuczał, zahuczał i zniknął!
Ponieważ części zepsutego wehikułu znajdują się na Wschodzie, w różnych krajach Azji, bohaterowie audycji muszą się tam przenieść.
Tylko muzyka i taniec mają moc naprawiania wehikułu czasu. Dzięki współpracy z dziećmi przy odkrywaniu najbardziej charakterystycznych symboli wschodnich krain udaje się naprawić wehikuł.
Orkiestrowe współdziałanie to naprawdę świetne granie! – hasło to, było motywem przewodnim spotkania – „Symfoniczne tajemnice” w lutym.
Wracając ze wschodu, Pan Ciekawski zgubił dwóch pasażerów wehikułu czasu – myszkę Kazimierę i Kazimierza. Zostali odnalezieni przez Kasię, z którą wybrali się do filharmonii. W filharmonii poznają zaspanych muzyków: skrzypaczkę, altowiolistkę oraz wiolonczelistę. Nad zespołem może zapanować tylko jedna postać – Dyrygent – Wąż Gracjan, który tłumaczy, na czym polega rola dyrygenta w orkiestrze, czym jest batuta i jak porozumieć się z muzykami bez słów. Zespół odgrywa zarówno klasyczne utwory muzyki poważnej, jak i znane dzieciom motywy przewodnie ze współczesnych bajek oraz filmów.
Spotkanie pod hasłem: „Niebiańskie śpiewy” odbyło się w marcu.
Marcin – chłop z polskiej wsi – przybywa do nas wehikułem czasu. Zauważył, że z porami roku stało się coś dziwnego. Zima trwa aż do połowy wiosny, wiosna wygląda jak jesień, a lato jak wiosna. Chłop postanawia przywrócić porom roku ich zwykły rytm. W tym celu wybiera się do czasów, kiedy ludzie żyli zgodnie z naturalnym cyklem. Marcin przy ludowych przyśpiewkach pomaga dzieciom zrobić porządek z porami roku. Druga część przedstawienia w całości skupia się na spotkaniu z roztańczoną wiosną. Chłop przygotowuje tradycyjne polskie święta wielkanocne, opowiadając o zwyczajach i obrzędach. Dzieci mają okazję pomóc w robieniu wielkanocnej palmy, wielkiej pisanki oraz wspólnie z aktorami zatańczyć finałowy taniec.
Indiańskie opowieści – maj
Dzięki wehikułowi czasu, Pan Ciekawski – bohater przedstawienia, ląduje w Ameryce Północnej w czasach kolonizacji tych regionów. Na swojej drodze napotyka Cowboya i Indianina, z którymi się zaprzyjaźnia. Chcąc stać się tak
odważnym i dzielnym, jak oni, wraz z dziećmi szkoli się w różnych dziedzinach, takich jak: strzelanie z łuku, rzucanie lassem i szukanie złota. Tym ćwiczeniom towarzyszom dźwięki pięknych i nieznanych instrumentów – samponi i queny wygrywanych przez Indianina. Kowbojskie opowieści i gitarową wirtuozerię prezentuje drugi z bohaterów. Ostatecznie, dzięki wytrwałości, dzieciom i prelegentowi udaje się pokonać własny strach i trudy życia na pustkowiu.
„Rockowe rytmy”, pod tym hasłem odbyło się w naszej szkole już dziewiąte w tym roku szkolnym „Spotkanie z Kulturą” .
Podczas muzycznej podróży w czasie, Pan Ciekawski i Sąsiad wybrali się na festiwal muzyczny. Mocne uderzenie zakrólowało na scenie! Przedszkolaki oraz uczniowie z klas I-III SP usłyszeli piosenki do słów Jana Brzechwy z Akademii Pana Kleksa : „Witajcie w naszej bajce”, „Na wyspach Bergamutach „ , „Meluzyna”, „Kaczka dziwaczka”….. długo by tak wymieniać. Wybrano hit festiwalu. Został nim utwór p.t. „ Meluzyna”. Wszyscy uczestnicy spotkania bawili się wyśmienicie.
Do zobaczenia w czerwcu!
16 czerwca odbyła się ostatnia w tym roku szkolnym audycja słowno-muzyczna z cyklu „Spotkanie z kulturą”. Za pomocą wehikułu czasu, Pan Ciekawski zabrał uczniów w „przeszłość” do „muzycznych źródeł”, żeby przypomnieć sobie skąd wzięła się muzyka. Następna podróż odbyła się do średniowiecza, gdzie w oparciu o bajkę Janiny Porazińskiej – „Szewczyk Dratewka”, pod czujnym okiem Pana Ciekawskiego dzieci rozwiązywały muzyczne zagadki, aby uwolnić księżniczkę uwięzioną w wieży. W kolejnych podróżach uczniowie poznawali kulisy powstawania dzieła operowego, dowiedzieli się na czym polega przyjaźń, w filharmonii poznali skrzypaczkę, altowiolistkę, wiolonczelistę oraz dyrygenta. Dzięki podróżom wehikułem, dzieci miały okazje poznać kraje Wschodu, polską wieś oraz Amerykę Północną.
Festiwal muzyczny – ”Rockowe rytmy” zakończył cykl „Spotkań z kulturą”, mocne uderzenie zakrólowało na scenie! Przedszkolaki oraz uczniowie z klas I-III SP świetnie się bawili na każdym spotkaniu, z niecierpliwością czekają na następne.